סלקום דרושים חיילים משוחררים

מדריך לזכויות עובדים בישראל

מהצבא לעבודה: כל הזכויות לעובד במדינת ישראל

השתחררתם מצה"ל וזה הזמן שלכם לפרוח בשוק העבודה. שניה לפני שתתחילו לעבוד, נשמח ליידע אתכם על כמה זכויות, חוקים ונהלים שונים החלים עליכם כאזרחים ועובדים במדינת ישראל.

דמי נסיעות
כל עובד במדינת ישראל צריך להגיע איכשהו למקום העבודה. רכבת, אוטובוס, מונית שירות ורכב פרטי - לא משנה במה תבחרו, כנראה שהעניין ילווה בתשלום יום-יומי לאורך כל החודש. הפתרון לתשלום מהכיס האישי שלכם, הוא דמי נסיעה חודשיים, שמחושבים לפי ממוצע הוצאות נסיעה בחודש. כך שלכל החיילים המשוחררים ביניכם שעובדים ורגילים לנסוע חינם עם החוגר, יש פתרון ממשי לעניין הזה שמסכם את ההוצאות.

שכר מינימום
חוק עבודה חובה במדינת ישראל, שהוא אחד מזכויות העובד, הוא שכר המינימום. זה לא משנה היכן תבחרו לעבוד, שכר המינימום חייב לעמוד על לפחות 4825 ש"ח (נכון לאוגוסט 2016) למשרה מלאה חודשית. כחיילים משוחררים אולי חלקכם רגילים עדיין למשכורת הצבאית, אך חשוב מאוד שתכירו ותבינו את החוק כדי שלא יעבדו עליכם בשוק התעסוקה.
 
תשלום עבור שעות נוספות
נתחיל בעצם במה הם שעות נוספות? כל שעה מעבר ל8.5 שעות עבודה, נקראת שעה נוספת. על שעות נוספות תקבלו 125% מהשכר שלכם, בעצם תוספת של רבע מהשכר השעתי פר שעה, לכל שעה נוספת. החוק הזה יכול להיות יתרון משמעותי עבור המון צעירים וחיילים משוחררים המחפשים "לטחון שעות" ולהרוויח כסף למטרות שונות כמו לימודים או טיול ארוך אחרי צבא.