סלקום דרושים חיילים משוחררים

זכויות וחובות אחרי השחרור מהצבא

סוף סוף השתחררתם מהצבא. השתחררתם מהחובה להצדיע, מהחובה להיות מדוגמים, מהחובה לשרת את המדינה ועכשיו אתם חופשיים מחובות! אז זהו, שלא ממש...

נכון שהשחרור מצה"ל מביא איתו המון חופש ופטור מהמון חובות שעשיתם בשנים האחרונות, אבל גם באזרחות יש לכם לא מעט חובות. אבל רגע לפני שאתם שוקלים ללבוש מדים ולחזור לשירות קבע, נספר לכם שיש לכם גם המון זכויות! יותר ממה שהיה לכם בתור חיילים אז קחו הכל בפרופורציות. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת.

חובה להיות רשומים לקופת חולים
תגידו ביי ביי לרופא הצבאי ולחובש שהייתם צריכים להתחנן בפניו לתור. מהיום יש רק קופת חולים! אבל זה לא קורה באופן אוטומטי ומיד עם שחרורכם מצה"ל עליכם להירשם לאחת מקופות החולים הציבוריות. זו למעשה חובה להשתייך לקופ"ח אבל החובה הזו מביאה איתה את הזכות לקבלת טיפול רפואי חינם או במחיר מסובסד. הקפידו להירשם מיד כשאתם משתחררים וכמובן לקוות שלא תצטרכו להשתמש בזה. התשלום לקופות חולים משתנה בהתאם לסוג הביטוח שתרכשו. קופות החולים מציעות תכניות שונות בעלויות שונות כאשר כל תכנית מציעה כיסויים אחרים.

חובה לשלם לביטוח לאומי ולמס הכנסה
אם במהלך השירות הצבאי נתקלתם בבעיה כלכלית הייתם פונים למשקי"ת הת"ש שבדקה את הזכויות המגיעות לכם. באזרחות לצערנו אין משקי"ת ת"ש אבל יש ביטוח לאומי! כל אזרח חייב לשלם מידי חודש תשלום לביטוח לאומי (גובה התשלום משתנה בהתאם להכנסה), אך גם החובה הזו מביאה איתה זכויות. במקרה שתהיו מובטלים או חלילה מושבתים ללא יכולת לעבוד, הביטוח הלאומי הוא הגוף שידאג לכם. משקי"ת ת"ש אזרחית אם תרצו. חובה נוספת שאתם צריכים להכיר היא חובת התשלום למס הכנסה. גם במקרה הזה גובה התשלום תלוי בגובה ההכנסה שלכם כאשר ככל שתרוויחו יותר, תשלמו יותר...

אל תדאגו! יש גם זכויות לחיילים משוחררים
אז מהן הזכויות האלו שמגיעות לחיילים משוחררים? קודם כל תדעו שבעניין מס הכנסה יש לכם זכות להטבה משמעותית. חיילים משוחררים זכאים ל-2.25 נקודות זיכוי בתשלום מס הכנסה, הטבה ששווה הרבה מאוד כסף. בנוסף לכך יש לכם זכות לעסוק בעבודה מועדפת (בפרק זמן של עד שנתיים מהשחרור) ולקבל מענק ע"ס 9550 ש"ח במידה ותעמדו בכל התנאים. גם כאן מדובר בהטבה משמעותית ששווה כסף רב. בנוסף לכך מגיע לכם פטור מארנונה עבור 70 מטר משטח דירתכם לתקופה של עד 4 חודשים מיום השחרור. כדי לממש את ההטבה הזו יש לפנות לרשות המקומית ולמלא טופס בקשה להנחה בארנונה בצירוף האישורים הרלוונטים. מה עוד? ובכן, אם אתם מתכננים להתחיל ללמוד תדעו שיש לכם מגוון אפשרויות סיוע שמגיעות לחיילים משוחררים ובמקרים מסוימים תוכלו אפילו לקבל מימון מלא לתואר. מדינת ישראל יוצאת מנקודת הנחה שצעירים אחרי צבא נמצאים בתחילת דרכם ופועלת רבות כדי לסייע להם בהתחלה חלקה. אל תוותרו על הזכויות שלכם!