סלקום דרושים חיילים משוחררים

הגשת קבילה אחרי השחרור

השתחררתם מהצבא אבל משהו שקרה בצבא לא נותן לכם מנוח?

אתם חשים שנעשה לכם עוול גדול ושנתקלתם בחוסר צדק שאתם פשוט לא יכולים לעבור עליו לסדר היום. נכון שעכשיו אתם כבר עמוק בתוך האזרחות אבל האירועים שקרו פשוט לא נותנים לכם מנוח. עוד לא מאוחר להגיש קבילה! קבילה היא למעשה תלונה שיוצאת מגבולות היחידה ומוגשת לנציב קבילות החיילים. במידה וחייל בסדיר, בקבע, במילואים או חייל משוחרר שעוד לא עברה חצי שנה מיום שחרורו, חש באי צדק שנעשה לו הוא יכול להגיש את הקבילה. נציב קבילות החיילים יבחן את החומרים שהוגשו ויחליט על מתן המלצות לטיפול ראוי בבעיה או לדחיית הקבילה.

איך מגישים קבילה אחרי השחרור?
אז נכון שגם בתור חיילים משוחררים אתם רשאים להגיש קבילה ולהתלונן על עוול שאתם חשים שנעשה לכם במהלך שירותכם הצבאי. יחד עם זאת, חשוב לדעת שישנם תנאים ברורים להגשת תלונה אחרי השחרור וצריך להכיר אותם. לא ניתן להגיש קבילה על אירוע שהתרחש בפרק זמן של יותר משנה אחורה. תנאי זה, אגב, נכון לכולם ואינו תקף רק לחיילים משוחררים. בנוסף לכך לא ניתן להגיש קבילה בפרק זמן למעלה משנה מיום השחרור. אם אתם עומדים בתנאים האלו ורוצים להגיש קבילה תפעלו לפי ההוראות שנוגעות לכולם.

תהליך הגשת קבילה לחיילים משוחררים
הגשת קבילה היא תהליך שלוקח זמן וראשיתו בהגשת הקבילה לנציב קבילות החיילים. תצטרכו למלא טופס הגשת קבילה ובמידה ומדובר בקבילה בתחום הרפואי תצטרכו לצרף גם טופס ויתור סודיות. את הטפסים והמסמכים תשלחו במייל או בדואר רגיל לנציב קבילות החיילים ותצטרכו לוודא בטלפון שהם אכן הגיעו ליעדם. עכשיו מתחיל התהליך שבו יבחנו את הקבילה שהגשתם ויראו האם מדובר בנושא שנמצא תחת הסמכויות של נציב קבילות החיילים. במידה ולא, הנושא יועבר לטיפול ע"י גורמים אחרים (במקרים פליליים למשל), ובמידה וכן יחל הליך הבירור. בסיום הבירור ושיחות עם כל הגורמים המעורבים יוגש סיכום שמלווה במסקנות ובהמלצות.

סיוע בהגשת קבילה אחרי השחרור
נקח"ל (הלוא הוא נציב קבילות החיילים) לא מורשה לטפל בכל נושא של עוול ואי צדק. במידה ומדובר בתחום פלילי אין לו הסמכות לטפל והוא יעביר את הקבילה לגורמים אחרים. אם אתם זקוקים לסיוע במילוי טופס להגשת קבילה או לחילופין רוצים לבדוק האם מדובר בנושא שמטופל ע"י הנקח"ל תוכלו להתייעץ. ישנו קו ייעוץ (עם מספר טלפון אזרחי 03-6977433) שאליו ניתן להתקשר ולהתייעץ בטרם הגשת הקבילה.