סלקום דרושים חיילים משוחררים

חיסונים לטיול אחרי צבא

קניתם ציוד, תיכננתם מסלול ואפילו יש לכם שותף שאיתו תתחילו את המסע. אבל רגע רגע רגע, מה עם חיסונים? האם כבר עשיתם?

כמה שעות העברתם בבסיס בשמירה או מארב ורק דמיינתם איך הוא יהיה. כמה מידע קראתם, כמה מפות פתחתם, לכמה קבוצות פייסבוק של מטיילים בחו"ל הצטרפתם, והנה זה סוף סוף קורה : הטיול הגדול כאן! לא רוצים להלחיץ אתכם אבל ממש לא רצוי לטוס לטיול הגדול בלי לקבל את החיסונים הדרושים. וגם ממש לא מומלץ (וגם לא אפשרי) לחכות לרגע האחרון. יש חיסונים מסוימים שצריך להתחיל גם כמה שבועות לפני הטיול וחשוב להיערך לכך מראש. הנה כל מה שאתה צריכים לדעת כדי לטוס ולחזור בריאים ושלמים!

מתי צריך להתחיל חיסונים לטיול אחרי צבא?
כמו שציינו, ישנם חיסונים שניתנים במספר שלבים כאשר השלב הראשון יהיה כמה שבועות לפני שתצאו לטיול. חיסון צהבת למשל, ניתן במספר מנות ובשלבים שונים ולא ניתן לוותר על אף אחת מהמנות, אחרת החיסון לא יהיה יעיל. מסיבה זו מומלץ להתחיל את תהליך החיסונים כ-3 חודשים לפני תאריך הטיסה. כך תהיו מכוסים לכל מקרה ותוכלו לעבור בנחת את כל החיסונים הדרושים.

כמה זה עולה?
שלא כמו חיסונים לילדים שניתנים בקופות החולים, חיסונים לטיול אחרי הצבא אינם בחינם והעלות שלהם אפילו גבוהה במיוחד. מחירי החיסונים יכולים להגיע לכמה מאות שקלים וחשוב להכניס את זה לתקציב הטיול הכולל ולהיערך לכך. שימו לב שבקופות חולים רבות ניתנים החזרים לחיסונים (חלקיים או מלאים) ושווה לבדוק את העניין. את ההחזרים תקבלו לאחר ביצוע התשלום ולכן חשוב לשמור את כל הקבלות והמסמכים.

אילו חיסונים הכרחיים ועל אלו אפשר לוותר?
חשוב להבין שאין "סל חיסונים" קבוע למי שטס לטיול אחרי צבא. לכל מדינה יש את החיסונים המומלצים עבורה ולא ניתן לקבוע מה הכרחי ומה לא. ההמלצה שלנו היא לגשת למרפאת המטיילים הקרובה לביתכם, לתאר להם את מסלול הטיול שלכם, לציין בדיוק באילו מדינות תבקרו, ולבקש את המלצתם. המומחים שעובדים שם יגידו לכם בדיוק אילו חיסונים מומלצים עבורכם. לא כדאי לוותר על חיסונים! במדינות שאתם עומדים לבקר בהן יש מחלות רבות והחיסונים הוכחו לא פעם כמצילי חיים.