סלקום דרושים חיילים משוחררים

עלות לימודים לחיילים משוחררים

יצאנו לבדוק מה כמה ולמה עולה ללמוד וחזרנו עם מידע שכל אחד אחרי צבא צריך להכיר

סוף סוף השתחררתם מהצבא, אפילו סיימתם להסתובב בעולם (או שתסיימו בקרוב), והתחלתם לחשוב על לימודים. ברור ומובן לכם שזו הדרך שלכם להתקדם בחיים, לפתח קריירה, לעשות כסף ולהגיע למימוש עצמי. הכל טוב ויפה אבל לפני שתעשו כסף אתם עומדים להוציא הרבה כסף. לצערנו לימודים אקדמאים אינם בחינם ובנוסף לתשלומים למוסד הלימודים, יש עוד המון הוצאות נלוות אחרות.

כמה עולה תואר ראשון?
כדי לדעת כמה יעלה לכם התואר הראשון עליכם קודם כל להחליט מה ללמוד ואיפה ללמוד. תואר באוניברסיטה לא יעלה כמו תואר במכללה פרטית, וגם תואר של 7 שנים (רפואה למשל), לא יעלה כמו תואר שנמשך 3 שנים. הממוצע של עלות תואר ראשון באוניברסיטה או מכללה ציבורית הוא 30,000 ש"ח (פלוס מינוס). במכללה פרטית תואר ראשון יכול להגיע גם לסכומים של 90,000 ש"ח ויותר. מדובר בסכומים גבוהים (במיוחד עבור חיילים משוחררים שרק עכשיו סיימו את הצבא ולא הספיקו לחסוך), אך מדובר בהשקעה משתלמת.

אין לכם כרגע כסף? הכירו את אפשרויות המימון לתואר ראשון
בתור צעירים שסיימו שירות צבאי כדאי שתכירו את אפשרויות המימון שקיימות עבורכם ויאפשרו לכם להתחיל ללמוד גם אם אין לכם את הסכומים הדרושים. האופציה המוכרת מכל היא כמובן שימוש בפיקדון הצבאי. ניתן לפדות אותו באופן מיידי למימון לימודי תואר (או לימודים מסוג אחר), ולהתחיל ללמוד מיד עם השחרור. בנוסף לכך ישנן מגוון מילגות ותכניות שמתאימות לחיילים משוחררים יוצאי יחידות קרביות (וגם יוצאי יחידות אחרות). התכניות השונות יציעו לכם מימון לימודים כמעט מלא כהוקרה על תרומתכם למדינה. פרט לזה ישנה אפשרות לבחור ללמוד באחד ממוסדות הלימוד בפריפריה ולקבל מימון חלקי לתואר, דבר שיעזור לכם מאוד. ישנן לא מעט תכניות מימון לחיילים משוחררים ובכל מקרה כדאי להכיר אותן לפני שנרשמים ללימודים.

הוצאות נוספות שצריך לקחת בחשבון לפני שמתחילים ללמוד
חשוב להבין שחוץ מתשלומים למוסד הלימודים, אתם עומדים בפני המון הוצאות אחרות. שכר דירה (במידה ותצאו מהבית של ההורים), דלק (או תשלומים לתחבורה ציבורית), אוכל ושאר הוצאות המחייה השוטפות. העניין הוא שבתקופת הלימודים לא ניתן לעבוד במשרה מלאה , מה שהופך את עניין ההוצאות השוטפות למאתגר יותר. ההמלצה שלנו היא לחסוך כמה שיותר כסף אחרי צבא ולפני תחילת הלימודים עבור ההוצאות האלו, אך גם לחפש משרה חלקית שתאפשר לכם לחיות בכבוד. זיכרו כי מדובר בתקופה קשה אך קצרה יחסית ומיד אחריה תוכלו לשפר את התנאים שלכם.