סלקום דרושים חיילים משוחררים

לימודים אחרי צבא

השחרור מצה"ל מבשר את בוא החופש אבל הוא גם האות להתחיל לחשוב ולתכנן את העתיד

אז מה? חשבתם שעכשיו כשאתם משוחררים אתם חופשיים מכל דאגה ומחשבה? יכולים לעשות כל מה שבא לכם בלי לתכנן אפילו את מחר? ובכן, ברמה התיאורטית אתם בהחלט חופשיים לגמרי ויכולים לעשות כל מה שבא לכם. אלא שבין לבין אנחנו בהחלט ממליצים לכם להתחיל לחשוב על לימודים.
אתם לא חייבים להתיישב על ספסל הלימודים מיד עם השחרור אבל כן כדאי לחשוב על מה ללמוד, איפה ומה צריך לעשות כדי להתקבל. אין שום מניעה שתצאו לטייל בעולם ורק לאחר מכן תתחילו ללמוד (להפך, לפעמים זו אפילו אפשרות עדיפה) אבל ההמלצה שלנו היא שכשתחזרו מהטיול כבר תהיו כמה צעדים אל עבר ספסל הלימודים.

איך מחליטים מה ללמוד?
השלב הקשה ביותר שבו נתקלים חיילים משוחררים וצעירים בדרכם ללימודים הוא ההחלטה על מה ללמוד. הרי מדובר בהחלטה כל-כך גורלית שתקבע את עתידנו האישי והמקצועי ולא ניתן לקחת אותה על רגל אחת. השיקולים שבדרך כלל משפיעים על הצעירים הם שיקולים של עניין ומשיכה לתחום, שיקולי אפשרויות תעסוקה וביקוש למקצוע. אנחנו מאמינים שהבחירה במסלול הלימודים צריכה להיות שילוב של גורמים אלו אבל בראש ובראשונה זה צריך להיות תחום שמעניין אתכם. ללא עניין לא תוכלו להצליח וזה בכלל לא משנה כמה ביקוש יש למקצוע ומה גובה השכר שתוכלו להגיע אליו בתום הלימודים.

מלגות לימודים לחיילים משוחררים
אם החלטתם להתחיל ללמוד מיד עם שחרורכם או בשלב בחיים בו אין לכם מספיק כסף לממן את שכר הלימוד, תדעו שיש מה לעשות בנידון. מעבר לכספי הפיקדון (אותם תוכלו לנצח כמעט לכל מסלול לימודים), תוכלו להשיג מלגות רבות. יש מלגות ללוחמים משוחררים, מלגות לצעירים שיבחרו ללמוד במוסדות לימוד בפריפריה, תכנית "ממדים ללימודים" ומלגות נוספות. ערכו בירור מקיף על האפשרויות העומדות בפניכם וכך תוכלו להתחיל ללמוד גם אם אין לכם את הסכום בנקודת הזמן הזו.

עבודה שאפשר לשלב עם לימודים
אז אחרי שהחלטתם מה ללמוד ואיפה, אחרי שבדקתם מהם תנאי הקבלה למסלול הלימודים שאתם חושקים בו, נרשמתם ואפילו קניתם מחברת ועט - הגיע הזמן לחשוב על עבודה בזמן הלימודים. הרוב הגדול של הסטודנטים מוכרח לעבוד בתקופת הלימודים כדי לממן את עצמו הן מבחינת מותרות והן מבחינת הוצאות הכרחיות. מומלץ למצוא משרה שמאפשרת שילוב עבודה עם לימודים עוד בטרם תחילת הלימודים וכך תוכלו להיות רגועים ובטוחים. חפשו עבודה שבה תוכלו לעבוד בערבים, בימים שאינכם לומדים, בחופשות הסמסטר או בסופי השבוע. זוהי הדרך הטובה ביותר לצלוח את התקופה המאתגרת הזו מבלי להיכנס לחובות מיותרים. זכרו שאחרי הלימודים הכל אמור להיות קל וטוב יותר ותוכלו לעבוד במשרה מלאה ולהתפרנס בכבוד. בהצלחה!